PODRÓŻ IMBRYCZKA DOOKOŁA ŚWIATA – ROSJA

Aby być prawdziwym Europejczykiem, już od najmłodszych lat dzieci powinny poznawać inne kraje, ich kulturę i tradycje. Ciekawość, chęć odkrywania nowych rzeczy, poznawania otaczającego świata jest naturalną cechą dziecka. Realizacja projektu republikańskiego “Podrȯż imbryczka dookoła świata“ zaspokoiła te wszystkie potrzeby oraz zachęciła do myślenia, opowiadania, porównywania, uruchomienia wyobraźni dziecka. Projekt umożliwi dzieciom poznać kulturę, kuchnie, zabytki i zwyczaje rȯżnych krajów świata.

Wychowankowie z grupy “Zajączki“ wyruszyli w wirtualną podrȯż do Rosji i razem zabrali ze sobą w drogȩ dzieci z sąsiedniej grupy „Poziomeczki“. Realizację tematyki rozpoczęto przekazaniem podstawowych wiadomości o Rosji. Dzieci poznały położenie, stolicę, flagę, obejrzały ilustracje przedstawiające najciekawsze budowle Moskwy oraz zabytki tego kraju, kolorowe „matrioszki”, oryginalne stroje ludowe.

A co jest bardziej rosyjskie niż rosyjska dusza? Samowar. I herbata podana w szklance z koszyczkiem, z kawałeczkiem cukru „w prikusku“, cytryną lub malinowymi konfiturami. Ziołowy napar towarzyszył naszemu  spotkaniu, samowar zajął centralne miejsce w sali grupowej, a cała procedura warzenia dodała charakteru zmieniając prozaiczną codzienność w tajemniczą przygodę. Nie zabrakło degustacji herbat ziołowych, wąchania pachnących woreczkȯw z ziołami, tradycyjnych rosyjskich zabaw przy stole oraz wesołego tańcu „Kazacziok“. Dzieciaki były pod ogromnym wrażeniem od kolorowych strojȯw, pysznych słodyczy i panującego otoczenia.

A wieczorem rodzice naszych wychowankȯw, zawdziȩczając ktȯrym mieliśmy po rosyjsku bogaty stȯł, mogły też zanużyć siȩ w tej bajecznej atmosferze przy gorącym samowarze.

 

 

                                                Wychowawczyni grupy „Zajączki“ Liliya Wysotskaya i Zenona Paszkielewicz