PISANKI, PISANKI, JAJKA MALOWANE!

[supsystic-gallery id=120 position=center] Dnia 29 marca w grupie „Borowiczki” odbyło się zajęcie poświęcone tradycjom wielkanocnym. Celem zajęcia było wprowadzenie dzieci w atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Przedszkolaki rozmawiały o przygotowaniach do Wielkanocy, o tradycjach i zwyczajach. Jednym z wielkanocnych zwyczajów jest malowanie jajek. Jajko – to symbol święteczny i jest ono nieodłączną częścią przygotowań do Świąt. Pochodzenie tradycji malowania pisanek nie jest do końca znane. Każdy kolor symbolizuje coś innego. Fioletowy i niebieski oznacza Wielki Post, czerwony – to przelana na krzyżu krew Chrystusa, zielona, brązowa i żółta wyrażają radość. W naturalny sposób jajka można zafarbować gotując je w łupinach cebuli. Właśnie oprócz malowania kolorowymi farbami przyniesione jajka pomalowaliśmy w sposób naturalny, czyli w łupinach cebuli. Było dużo radości. Każde dziecko chciało położyć do garnaka przyniesione jajko, aby zostało pomalowane.
Rodzice również postarali się, aby w naszej grupie było świątecznie i przyszykowali ręcznie robione jajka. Były one tak piękne, że urządziliśmy wystawę i zapraszaliśmy dzieci z innych grup do oglądania wystawy. Dzieci były zachwycone pięknymi pracami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim mamom, które dołożyły starań do zrobienia tak wspaniałych „dzieł” .

Wychowawczyni Jolanta Griniewicz