PROJEKT EDUKACYJNY „W KRAINIE MUZYKI“

,,Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?’’

Ludwik Jerzy Kern

        W ramach realizacji projektu edukacyjnego “W krainie muzyki”, którego głównym celem jest wspieranie rozwoju dziecka poprzez kontakt z muzyką dzieci mogły się dowiedzieć co to jest muzyka, jak można ją tworzyć i jakie ma znaczenie w życiu każdego człowieka.

Dzieci poznały instrumenty perkusyjne, strunowe, dęte, smyczkowe, klawiszowe. Miały okazję wykonać własny instrument z dostępnych materiałów, określały charakter i nastrój utworów, dobierały kolory do odpowiednich dźwięków na podstawie wysłuchanego fragmentu utworu,  malowały na kartkach papieru muzykę, tworzyły improwizację ruchową, poznały budowę pięciolinii i nut. Dostrzegły  różnice w wyglądzie nut, improwizowały  wokalnie i instrumentalnie w oparciu o wybrane utwory muzyczne. Zapoznały się  z wybranymi utworami klasycznymi.

Zorganizowano również spotkanie z uczniami szkoły muzycznej, podczas którego dzieci oglądały, nazywały instrumenty i miały okazje zagrać na nich.

Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w prowadzonych zajęciach i zabawach ruchowych. Projekt miał na celu stworzenie dzieciom możliwości zabawy z muzyką, warunków dla rozumienia muzyki, przeżywania jej w sposób twórczy oraz  czynny.

Realizacja  projektu edukacyjnego przyniosła  dużo radości.

Nauczycielka muzyki Swietlana Bartoś