Morka – vitaminų karalienė

 

Senovės Romos mąstytojai morką vadino daržovių karaliene. Vitaminų gausumu morkos pranoksta ne tik visas daržoves, bet ir pieno bei mėsos produktus.

Spalio 24 dieną „Burundukų“, „Voveraičių“ ir „Boružėlių“ grupių vaikai ir jų auklėtojos Lilijana Beliavskaja, Aksana Voiničienė, Rima Brozovskaja, Nelia Budrevič ir Božena Baublienė šventė šventę „Vitaminų karalienė“. Apie tai, kad šį šventė skirta daržovių karalienei, liudijo į šventę atėjusi „Morka“.

Personažai Ruduo, Ežiukas ir Morka karalienė su vaikais žaidė judriuosius žaidimus, šoko muzikinius ratelius, dainavo. Siekėme, kad žaisdami vaikai pažintų vaisius, daržoves, pavadintų jų spalvą, dydį.

Puikiai pasisekusi šventė mažiesiems ugdytiniams dovanojo gerą nuotaiką ir teigiamas emocijas. Šventės pabaigoje vaikai buvo vaišinami „Vitaminais“ –  įvairiais vaisiais ir daržovėmis.

 

Auklėtojos Rima Brozovskaja ir Aksana Voiničienė

     Przedszkolaki ze żłobka wcieliły się w jabłka, gruszki, pomidory, ogórki, buraki oraz merchewki. Tak przygotowały się na spotkanie z Królową Witamin, które odbyło się 24 października w Ejszyskim przedszkolu “Płomyczek”.

     Jesienna aura zawitała do grup żłobkowych: “Wiewióreczek”, “Biedronek” oraz “Burundukai”. Pani Jesień przybyła po cichutku do sali z darami jesieni – warzywami i owocami.

     Dzieci poznawały oraz nazywały owoce i warzywa, które miała w koszu Pani Jesień. Nagle zjawił się jeż, który był bardzo smutny. Jego przyjaciel zajączek zachorował. Jeż nabrał w lesie dużo grzybów i chciał zanieść to zajączkowi, aby szybciej wyzdrowiał. Dzieci zaś zamiast grzybów złożyły jeżu do kosza owoce i warzywa.

     Później do dzieci przybyła Marchewka – Królowa Witamin, z którą przedszkolaki wesoło się bawiły. Gdy zabawy skończyły się, przybył zdrowy zajączek z owocowym poczęstunkiem.

      Zabawa była bardzo udana, czego dowodem były przepiękne uśmiechy na twarzach.

 

Lilijana Beliavskaja